Пухлини спинного мозку
Новоутворення (пухлини) спинного мозку можуть розвиватись з клітин оболонок, що вкривають його, з клітин самого спинного мозку та нервів, які з нього виходять. Вони зустрічаються набагато рідше, аніж пухлини головного мозку.
Новоутворення можуть бути по локалізації:
- Інтравертебральні (знаходяться всередині хребтового каналу);
- Екстравертебральні (знаходяться поза хребтовим каналом);
- Інтрадуральні (знаходяться під твердою мозковою оболонкою);
- Екстрадуральні (знаходяться поза твердою мозковою оболонкою);
- Інтрамедулярні (знаходяться всередині спинного мозку);
- Екстрамедулярні (знаходяться поза спинним мозком).
Екстрамедулярні пухлини розвиваються з оболонок спинного мозку (менінгіоми), в нервових корінцях, які виходять з спинного мозку (шваноми, нейрофіброми) або з самого спинного мозку (епендимоми). Дані пухлини в основному доброякісні. Хоча, можуть з часом ставати злоякісними.
Інтрамедулярні пухлини ростуть всередині спинного мозку або окремих корінців, частіше зустрічаються в шийному відділі. Астроцитома та епендимома є найбільш поширеними типами пухлин. На пізніх стадіях можуть трансформуватись в злоякісні пухлини (гліобластома).
Екстрамедулярні пухлини, як правило, пов’язані з метастазами раку або шваномами (ростуть з оболонок нервів). Іноді цей вид пухлин поширюється через міжхребцевий отвір, з якого виходить нерв назовні, всередину хребтового каналу. Та розташовується частково зовні та частково всередині хребтового каналу (мають вигляд «піскового годинника»).
Симптоми
- Біль у спині;
- Біль у шиї, руці чи нозі ( в залежності від локалізації пухлини та компремованого нею корінця);
- Слабкість у руках чи ногах (внаслідок компресії спинного мозку пухлиною та порушення провідності по ньому);
- Затримка чи нетримання сечовипускання (також, внаслідок компресії спинного мозку чи нервів пухлиною);
- Порушення чутливості у певних ділянках тіла;
- Сколіотична деформація хребта (внаслідок деструкції кісткової тканини пухлиною).
Діагностика
Еталоном діагностики є МРТ ураженої ділянки хребта та консультація нейрохірурга, часто як додатковий метод ми рекомедуємо цифрову рентгенографію та СКТ.
Лікування
При наявності відносно невеликого розміру новоутворення та відсутності скарг пацієнта призначається динамічне спостереження з регулярним виконанням МРТ.
Також, при ураженні кісткової тканини тіла хребця, може бути запропонована біопсія пухлинного матеріалу, для планування тактики подальшого лікування.
При появі певних симптомів проводиться хірургічне втручання направлене на видалення новоутворення та відновлення функцій ураженого нерва чи спинного мозку.
Весь видалений матеріал відправляється на гістологічне дослідження з визначенням походження новоутворення. Відповідно, після можуть призначатись курс променевої терапії, хіміотерапії або радіохірургії для комплексного лікування.
В нашому центрі ми застосовуємо сучасні техніки та обладнання Європейського рівня від провідних виробників, лікарі-нейрохірурги регулярно проходять стажування у провідних клініках Європи з приводу лікування даної патології. Діагностика та лікування проводиться по протоколах Європейської асоціації нейрохірургічних товариств.